Lymfatická masáž - Lymfodrenáž

 Lymfa je míza – bezbarvá čirá kapalina, která vzniká  z  tkáňové tekutiny. Její funkce je drenážní, transportní a obranná. Lymfa odvádí z těla  tekutinu, vstřebané látky, odpadové produkty látkové výměny a podílí se  na udržení stálého prostředí tkání a orgánů. Bílé krvinky, které lymfa obsahuje jsou základní činitel  obranných reakcích organismu.  Denně odtéká do hrudního mízovodu 2 až 3 litry mízy. Pokud by lymfa nebyla odváděna mízními cévami došlo by ke snížení transportní kapacity mízního oběhu a k jejímu hromadění. Postupná zástava cirkulace  způsobí vznik různých  druhů otoků, ve kterých se hromadí toxiny a jiné odpadní látky ohrožující naše zdraví.    

    Mízní systém se skládá z mízních kapilár, kolektorů - sběrných cév ústících do lymfatického řečiště, mízních uzlin, kmenů a mízovodů. Mízní cévy jsou podpůrným drenážním systémem tkání. Jejich funkce je imunologická a filtrační Jsou obvykle první překážkou pro choroboplodné mikroorganismy, pronikající do orgánů a tkání. Na většinu choroboplodných podnětů (např. záněty a nádorová onemocnění) reagují zvětšením. Dochází v nich k zachycení a likvidaci cizorodých látek i mechanických nečistot, které se dostaly do organismu z vnějšího prostředí např. poraněním.   

Dojde-li  ke snížení transportní kapacity mízního oběhu, začne se zadržovat voda ve tkáních, naruší se metabolismus a procesy ve tkáních, zhorší se  odstraňování toxinů a naruší se imunoaktivní tkáně. Vzniká tak snížená odolnost vůči infekci a nárůst odchylných autoimunitních reakcí. Primárně se projeví jako vznik otoků v nejperifernějších oblastech končetin. Noha nebo ruka ztrácí obvyklý tvar.  Na nártech a hřbetu ruky se vytváří otok řídkého vaziva podobný bochníčku. Masáží je vhodné ošetřovat zejména části těla, ve kterých se projevují poruchy lymfatického systému a části těla jim přiléhající ve směru toku lymfy. Odstranit celulitidu, ulevit oteklým nohám, zrychlit metabolické procesy v těle, detoxikovat organismus – to vše dokáže lymfatická masáž !

Jak se projevují poruchy lymfatického systému?

Každá větší toxická zátěž, jizvy po zraněních a operacích, staré infekce v mandlích, dutinách hlavy nebo kolem zubů v čelistech jsou rušivými poli pro organismus a mohou zpomalit nebo zastavit průchod lymfy. Způsobují otoky, přinášejí napětí, bolest, hromadění různých toxinů a posléze zánětlivé změny v postiženém okolí i na vzdálených místech.

Nadměrné zatížení lymfatického systému toxiny, stresem nebo poškozením lymfatických cév úrazem, operací infekcí apod. se většinou projevuje „obyčejnou“ únavou nohou, později celého těla, psychickým podrážděním, otékáním nohou především v oblasti kotníků hlavně večer a po velké námaze. Později vznikají otoky v břiše nebo obličeji, které jsou často přisuzovány otylosti. Potíže pokračují lymfedémy, otoky očních víček, mízních uzlin, dechovými potížemi bez zřejmé vnější příčiny, sklonem k infekčním nemocem z oslabení imunitního systému a v neposlední řadě vznikem nádorových onemocnění.

Kdo lymfatickou masáž potřebuje ?

Podle lékařů je lymfatická masáž vhodná při léčbě otoků, ke zrychlení metabolických procesů a detoxikaci, pro lidí vystavené zátěži dolních končetin a dlouhému stání, při rekonvalescenci, k prevenci křečových žil a celulitidy. Umí odstranit otoky, pocit těžkých nohou, ulevit od svalové bolesti, redukovat celulitidu odvodnit organismus, posílit imunitu a zbavovat tkáně toxické zátěže.

Efekt a úleva je cítit okamžitě .Pro nejlepší výsledky  a efekt léčení je doporučena  kůra 5 týdnu s terapií dvakrát v týdnu. Poté by měla následovat udržovací kůra jednou měsíčně.

V čem tkví tajemství lymfatické masáže ?

Má za úkol obnovit a zvýšit oběh lymfy. Lymfatický systém totiž nemá svou pumpu. Jestliže nepracuje nebo  je-li jeho činnost zpomalena, zůstávají zbytky látkové výměny a toxiny ve tkáních. Tukové buňky zvětšují svůj objem, vytvářejí se tukové polštářky, pomerančová kůže a otoky. Pomocí cíleného masážního tlaku a směru je možné lymfu aktivovat a dosáhnout odplavení škodlivin z těla ven. Lymfoterapeut lymfatickou masáží odblokuje hlavní uzliny a odvede drenážovanou tekutinu vylučovacím systémem z těla ven. Tato metoda je přirozená a lékařsky zdůvodněná. Je nejen účelná, ale navíc velice příjemná a relaxační. Nehrozí riziko poškození lymfatických uzlin jako při technické lymfodrenáži pomocí přístrojů. Je vhodné upravit životosprávu a příjem tekutin. Správně fungující lymfatický systém je podmíněn i zdravým životním stylem a dostatkem pohybu.

Kdy není lymfodrenáž vhodná?

Pro osoby s implantáty, těžší srdeční vadou, velmi vysokým krevním tlakem, při horečnatých onemocněních, chřipkách a nachlazeních, u hnisavých ran, bolestí břicha neznámého původu, maligních onemocněních, cévních mozkových příhodách a do 5 měsíce těhotenství a v šestinedělí. V těchto případech lze  s úspěchem nahradit reflexní lymfodrenáží.