Reflexní lymfatická drenáž  - zónové ošetření

 

Osvědčené indikace reflexních lymfatických drenáží

-       lymfatická zátěž, otoky končetin a tzv. voda v těle

-       alergie

-       malá obranyschopnost organismu, oslabení funkce sleziny

-       chronická revmatická onemocnění, kromě akutního stadia

-       psycho-vegetativní zátěže a podráždění

-       poruchy krevního oběhu

-       insuficience v transportu různých tělesných tekutin, např.ucpané žíly, příliš málo vyměšování moči, neprůchodnost

-       při menstruaci, poruchy laktace

-       u těhotných ke zlepšení látkové výměny

-       při zatížení lymfatického systému a ledvin zvláště dlouhodobým užíváním některých léků

-       příliš velká citlivost na bolest

-       poruchy spánku

-       podpora při čistících kůrách a léčebných půstech k odvodu toxinů z těla

-       výrazná hyperaktivita, zvláště u dětí

-       celkové zlepšení látkové výměny a povzbuzení imunity organismu

Kontraindikace

-     silné infekce, např.virová chřipka s vysokými horečkami

-     výrazné záněty

-     kardiální edém

-     melanomy

-     AIDS v terminálním stadiu

-     pacienti s čerstvými transplantacemi orgánů a implantáty

 

Při všech pochybnostech o svém zdravotním stavu a vhodnosti aplikace lymfatického ošetření reflexní lymfatickou drenáží  nebo metodami lymfatických masáží se poraďte se svým lékařem !

 

 

     Lymfatický systém (Reflexní terapie – Ing.Jiří Janča, CsC.)

Lymfatický systém  je  jediným systém, který dopravuje z těla veškeré zplodiny vyplývající z funkce našeho organismu, ale i škodliviny vnikající do něj z vnějšího prostředí vzduchem a potravinami. Lymfatický systém je rozhodující faktor obranyschopnosti našeho těla. Vzhledem k maximálnímu životnímu zatížení však nestačí svou roli bezvýhradně plnit. Tato skutečnost má rozhodující podíl na všech nemocech dnešní doby, počínaje nemocemi z nachlazení a nádorovými onemocněními všeho druhu, jež jsou toho  konečným důsledkem. Na lymfatickém systému závisí fungování imunitního systému. Má detoxikační funkci – zbavuje tělo jedů a nežádoucích látek, rozhoduje zcela logicky zda bude určitá látka s pomocí jater z těla vyloučena, nebo dále využita. Má přímou souvislost s problémy pokožky, jako jsou celulitida, suchá a unavená pleť, blokády a otoky v oblasti lymfatických uzlin, očí, nosu, kloubů a celých nohou.

Projevy zatížení lymfatické systému

Začínají „obyčejnou“ únavou nohou a posléze  celého těla, otékáním kotníků hlavně večer a po velké námaze. Později se dostavují i otoky v břiše, jež jsou často přisuzovány otylosti. Projevují se rovněž otoky očních víček a  dýchací potíže bez známé vnější příčiny – hlavně po větší námaze. Následuje vznik nádorů (otoků)  na lymfatických uzlinách.

Těmto příznakům se obyčejně nepřikládá patřičná důležitost nebo jsou léčeny jako něco zcela jiného. Kromě dostatečného pohybu, výživy a úpravy životosprávy je zde, objektivně řečeno, jediným účinným lékem právě reflexní terapie. Výživa a životospráva jsou především prevencí, navíc u nás mnohdy těžko realizovatelnou. Chemické léky nepříznivou situaci v lymfatickém systému ještě zhoršují.

Při léčbě jakýchkoli nádorových onemocnění musí tělo odstranit a zlikvidovat ohromnou spoustu škodlivin. To velmi často lymfatický systém a hlavně ledviny vůbec nezvládnou. Takže tato „voda“, jak se s oblibou říká, se stává rozhodujícím činitelem bytí a nebytí. Proto je třeba lymfatickému systému věnovat maximální pozornost od začátku  jakýchkoliv potíží, a s jejich stupňováním je vždy nutné masírovat jeho zóny  a ostatní příslušné orgánové zóny. Musíme se postarat  o dostatečné množství zinku a úpravu výživy. To je jediná skutečná prevence proti rakovinám.

Funkce lymfatického systému

Lymfa je míza – bezbarvá čirá kapalina, která vzniká  z  tkáňové tekutiny. Její funkce je drenážní, transportní a obranná. Lymfa odvádí z těla  tekutinu, vstřebané látky, odpadové produkty látkové výměny a podílí se  na udržení stálého prostředí tkání a orgánů. Bílé krvinky, které lymfa obsahuje jsou základní činitel  obranných reakcích organismu.  Denně odtéká do hrudního mízovodu 2 až 3 litry mízy. Pokud by lymfa nebyla odváděna mízními cévami došlo by ke snížení transportní kapacity mízního oběhu a k jejímu hromadění. Postupná zástava cirkulace  způsobí vznik různých  druhů otoků, ve kterých se hromadí toxiny a jiné odpadní látky ohrožující naše zdraví.   

Lymfatický systém je propojen se žilním, do něhož se vlévá a který pak odpadní produkty odnáší k vylučovacím orgánům. Skládá se tedy z lymfatických kmenů a mízovodů, mízních cév, kolektorů - sběrných cév ústících do lymfatického řečiště, kapilár a mízních uzlin představujících jakési filtry, v nichž se zachytávají nežádoucí látky a mikroorganismy. Mízní cévy jsou podpůrným drenážním systémem tkání. Jejich funkce je imunologická a filtrační. Jsou obvykle první překážkou pro choroboplodné mikroorganismy, pronikající do orgánů a tkání. Na většinu choroboplodných podnětů (např. záněty a nádorová onemocnění) reagují zvětšením. Dochází v nich k zachycení a likvidaci cizorodých látek i mechanických nečistot, které se dostaly do organismu z vnějšího prostředí např. poraněním.   Dojde-li  ke snížení transportní kapacity mízního oběhu, začne se zadržovat voda ve tkáních, naruší se metabolismus a procesy ve tkáních, zhorší se  odstraňování toxinů a naruší se imunoaktivní tkáně. Vzniká tak snížená odolnost vůči infekci a nárůst odchylných autoimunitních reakcí. Primárně se projeví jako vznik otoků v nejperifernějších oblastech končetin. Noha nebo ruka ztrácí obvyklý tvar.  Na nártech a hřbetu ruky se vytváří otok řídkého vaziva podobný bochníčku. Do tohoto systému můžeme počítat tzv. Waldayerův okruh mandlí, což je pět mandlí v oblasti hrdla, které fyziologicky pracují na zachycení nečistot přijímaných vzduchem a jídlem. Obdobný lymfatický systém se nachází v oblasti slepého střeva, v jehož výběžku je nakupena lymfatická tkáň. Bohatý lymfatický systém nacházíme i v tlustém střevě a prsních žlázách.

Lymfa a toxiny (Praktická detoxikace – MUDr. Josef Jonáš)

Toxickou zátěž lymfatického systému představují mikroorganismy, jež se v něm  nakupí a mohou nejen proudit s lymfou v jejích cévách, ale především atakovat stěny cév. Dokáží vyvolat chronické záněty, které zužují průchod lymfatickými cévami a  stávají se příčinou imunitních reakcí. Zánět vyvolaný těmito reakcemi má pak chronický charakter  a zásadním způsobem mění průchod lymfatickou cévou. Záněty mohou vznikat i při různých jiných toxických zátěžích, např. radioterapii. Mechanické porušení  LS mají pak za následek hromadění lymfy v příslušné části cévy a těla, kde se kumulují toxické látky. Jako zátěž se zde pak nacházejí různé chemikálie, radioaktivní látky, zbytky po očkování, těžké kovy, produkty kosmetického průmyslu či automobilové dopravy apod. Závažný problém představují plísně množící se v lymfatickém systému, které mohou být velmi častou příčinou alergických nebo autoimunitních reakcí. Uzliny mohou být blokovány některými infekcemi, viry,  mykobakteriemi, které se zde rozmnožují a přežívají.

Tlusté střevo: pro imunitní systém je velmi důležitý stav sliznice v tlustém střevě. Zde vznikem přemnožení mikroorganismů střevní flóry při trávení či zahnívání potravy vzniká  přetížení a  zahlcení lymfatického systému množstvím toxinů. Přiměřená strava s množstvím vlákniny, zeleninových a ovocných šťáv kombinovaná lymfatickými a reflexními masážemi má velmi pozitivní účinky na celkový stav a pročistění lymfatického systému. Pro lymfatický systém je velmi prospěšný pohyb, protože lymfa je poháněna stahy svalů. Pohyb proto vyvolává pročistění lymfatického systému. Také jóga se svými obrácenými polohami dobře působí na odtok lymfy, který je jinak kvůli gravitačnímu vlivu obtížnější. Naopak stres a napětí  způsobují reflexně napětí kosterního svalstva, zpomalují průchod lymfy, a vyvolávají tak hromadění toxických produktů ve tkáních, které mají často kyselý charakter. Tato toxická zátěž je také  cílem reakce imunitního systému. Toxiny musí být proto neutralizovány za pomoci zásadotvorných látek a tlakového působení na reflexní plošky prostřednictvím lymfatické drenáže nebo na plochu těla lymfatickými masážemi.  Fytoterapie především vnitřně pomáhá detoxikaci lymfatického systému tím, že z tkání odvádí nežádoucí nahromaděné  produkty.

Slezina: dalším článkem při toku lymfy je slezina. Ve stručnosti je její hlavní úlohou  fagocytóza (obrana organismu proti infekci) a pak odfiltrování užitečných látek, které se lymfou dopraví do sleziny, např. červené krvinky, železo a bilirubin. Účinně tak brání organismus před nemocemi. Je to proces velice složitý a nelze jej ve stručnosti popsat. Je hlavním orgánem obranyschopnosti těla, proto také bouřlivě reaguje např. i na jediné štípnutí komára. Dá se říci, že její povinností není jen reakce na každý škodlivý podnět, ale i boj proti němu. Takto bouřlivě slezina reaguje na čtyři oblasti  reakcí v našem organismu:   na všechny chronické a akutní zánětlivé procesy – na všechny infekce – na všechny podoby alergií – při všech nebezpečích infarktu.   Při každém větším podnětu vyčerpává své zásoby obranných látek a musí je doplnit, proto působí stimulačně i na tvorbu kostní dřeně. Z tohoto stručného přehledu je zřejmé, že v podstatě je nutné reflexní plošku sleziny ošetřovat při každém sebemenším náznaku onemocnění, protože slezina plní i funkci prevence.